Välkommen till en baskurs i Kvalitetskontroll av frukt och grönsaker.
Kursen kommer att ge grundläggande kunskaper om handelsnormernas innehåll, såväl EU:s produktspecifika handelsnormer som EU:s allmänna handelsnorm och FN/ECE:s produktspecifika handelsnormer. Kursen tar även upp kvalitetskontrollens olika moment, vilket omfattar både teori och praktiska övningar. Den vänder sig till personer som arbetar med kvalitetskontroll, inköp eller produktion och försäljning av frukt och grönsaker.
Kursen kommer att anordnas under förutsättning att det blir tillräckligt många anmälningar. Antalet deltagare är begränsat till 14 personer.
Datum: 4 mars.
Klockan: 8-17
Plats: Jordbruksverkets kontor i Landskrona, adress Österleden 165.
Målgrupp: Personer som arbetar med kvalitetskontroll, inköp eller produktion och försäljning av frukt och grönsaker.
Kostnad: 3 700 kronor
När du skickat din anmälan får du direkt ett mejl som bekräftar att du har anmält dig. Om du inte får det behöver du göra en ny anmälan.
Anna Lindgren, Livsmedelskedjan och exportenheten
Joakim Rejdemark, Växtkontrollenheten
Kristina Mattsson, Livsmedelskedjan och exportenheten