Välkommen att följa med på vår studieresa för rådgivare och intresserade yrkesodlare till Dalarna den 25–26 augusti.
Studieresan för trädgårdsrådgivare inom ekologisk produktion erbjuder ett varierat program på flera intressanta gårdar och verksamheter i Dalarna. Under två dagar besöker vi gårdar med frilandsodling av grönsaker, bärodling, musteri och förädling, andelsodling, växthusproduktion av tomat och gurka samt utsädesodling. Resan har planerats av Jordbruksverket tillsammans med Kristina Homman från länsstyrelsen i Dalarna som också medverkar på resan.
Resan utgår från Borlänge den 25 augusti klockan 8.00 och avslutas i Sala den 26 augusti klockan 16.30. Vi övernattar på Elite Hotel Brage i Borlänge.
Gårdarna vi besöker:
Du betalar en avgift för mat och boende. I övrigt är resan kostnadsfri. Det går att boka en eller två nätter på Elite Hotel Brage i Borlänge, 24–26 augusti.
Mer information kommer inom kort då Ekoresan öppnar för anmälan, men spara datum i din kalender så att du inte missar detta tillfälle!
Välkommen till två intressanta dagar med spännande besök och nätverkande med kollegor!
Sara Furenhed
Axel Benediktsson