Logotyp Jordbruksverket

Antibiotikaforum 2025

Välkommen till årets Antibiotikaforum i Jönköping den 18 november!

Antibiotikaforum är en möjlighet för intresserade från olika sektorer att mötas och utbyta kunskap och erfarenheter inom antibiotikaresistens.

Program

  • En lägesbild avseende antibiotika­användning och resistensläge utifrån samverkans­funktionens perspektiv, samt aktuellt och på gång inom området.
  • En global utblick. Det händer mycket i vår omvärld just nu, hur påverkar det arbetet mot antibiotika­resistens?
  • En ny nationell strategi för svenskt arbete mot antibiotika­resistens håller på att tas fram. Representanter från regeringskansliet deltar och ger oss en uppdatering.
  • Produkter som används i vardagen kan orsaka problem för sjukvården –användning av svampmedel ur ett One Health-perspektiv.
  • Konsten att kommunicera oro utan att oroa – Danmarks erfarenheter av att kommunicera om MRSA hos djur.
  • Etiska dimensioner av resistens­problematiken. Nödvändiga åtgärder kan leda till svåra värdekonflikter och etiska dilemman.

Vi kommer att publicera ett fullständigt program med titlar och namn inom kort.

Information och anmälan

Datum: 18 november

Tid: klockan 10.00‑16.30. Registrering och mingel startar klockan 9.00 och programmet drar igång klockan 10.00

Plats: Elite Stora Hotellet, Jönköping (som ligger centralt och nära tågstationen).

Forumet är kostnadsfritt och arrangeras av den nationella samverkans­funktionen för arbete mot antibiotikaresistens.

Anmälan

Observera att antalet platser är begränsat till 150 deltagare.

Kontakta mig om du har frågor

Gunilla Ström Hallenberg