Intresset för investeringsstödet för ökad robusthet i primärproduktionen har varit mycket stort. Sedan stödet öppnade har hundratals primärproducenter inom de gröna och blå näringarna ansökt om stöd för investeringar som stärker företagets robusthet vid höjd beredskap. Men efterfrågan är större än den budget som finns och därför pausas stödet för nya ansökningar från den 21 maj.
Foto: Veronica Andrén
Anledningen till att vi pausar stödet för nya ansökningar är för att företag inte ska behöva lägga ner tid, pengar och förhoppningar på ansökningar som vi vet att vi inte kan bevilja utifrån den budget vi har nu. Budgeten för stödet är drygt 700 miljoner kronor för åren 2026–2028 och Jordbruksverket har fått in ansökningar för mer än det dubbla.
Sveriges primärproducenter är en grundförutsättning för att vi ska ha tillgång till svenskproducerad mat oavsett läge. Därför är det glädjande att intresset för stödet är så stort. De investeringarna som genomförs med hjälp av stödet kommer göra stor skillnad för primärproduktionens motståndskraft och möjlighet att fortsätta bedriva livsmedelsproduktion vid höjd beredskap
Vi har beviljat ungefär 230 investeringar hittills. Det handlar om cirka 310 miljoner kronor varav 113 miljoner har betalats ut i förskott.
Handläggningen av ansökningarna sker utifrån det datum då ansökan kom in. Det stora söktrycket gör att handläggningen tar tid, men Jordbruksverket arbetar målmedvetet för att hålla nere handläggningstiderna så mycket som möjligt. Information om aktuella handläggningstider finns på Jordbruksverkets webbplats.