Du som är ansvarig för en plats med hästar ska ha den registrerad i vårt anläggningsregister. Du ska också registrera de hästar som du planerar att ha på anläggningen i 30 dagar eller mer. I denna e‑tjänst lägger du till eller tar bort hästar på en registrerad anläggning.
Driftinformation: Just nu finns inga planerade driftstopp.
Innan du kan lägga till hästar måste du först ha registrerat platsen där du har hästarna. Det gör du i e-tjänsten Anläggningsregistret - platser med djur.
Du ska registrera alla hästar som du planerar att ha på anläggningen i 30 dagar eller mer.
Du behöver inte registrera
För att kunna lägga till en häst på din anläggning behöver hästen finnas registrerad i centrala hästdatabasen. Den svenska organisation som utfärdat hästens pass eller tilläggsregistrerat hästen i Sverige ansvarar för att den finns i centrala hästdatabasen.
Om hästen inte finns i databasen behöver den tilläggsregistreras i Sverige innan den kan registreras på din anläggning. Det gör du hos en passutfärdande organisation. Du hittar kontaktuppgifter till dessa organisationer via länken Sök häst i centrala hästdatabasen.
Du behöver ha hästens UELN-nummer när du ska registrera den. UELN-nummer är hästens identitetsnummer. Du hittar det i hästens pass.
I passet kan UELN-numret ibland stå på ett annat sätt än i centrala hästdatabasen. Det kan anges som till exempel id-nummer, registreringsnummer eller livsnummer.
Om det inte går att registrera hästen kan du söka i den centrala hästdatabasen efter hur UELN-numret är inlagt där. Skriv UELN-numret på samma sätt som i centrala hästdatabasen. I databasen söker du efter hästen med hjälp av UELN-nummer, chipnummer eller annan märkning.
Om hästen finns i databasen, men du ändå inte kan registrera den på din anläggning kan du kontakta den organisation eller förening som utfärdat hästens pass eller tilläggsregistrerat den.
Om en häst flyttas till en annan anläggning och stannar där i 30 dagar eller mer ska den registreras på den nya anläggningen. Då tas den automatiskt bort ur registret på den gamla anläggningen. Om hästen flyttar från Sverige behöver du ta bort hästen från din anläggning.
När din häst avlivas, eller dör på annat sätt, ska du skicka passet till den organisation som utfärdat det eller som gjort den senaste registreringen. De makulerar passet och registrerar i sin databas att hästen är död. Du ska skicka in passet senast 30 dagar efter att hästen dött.
Om hästen däremot slaktas på ett slakteri sköter slakteriet oftast passhanteringen.
Du behöver också ta bort hästen från din anläggning i anläggningsregistret.
Om du har ett aktiebolag eller handelsbolag behöver du dela ut en fullmakt till dig själv för att kunna logga in i e-tjänsten med din personliga e-legitimation.
Om någon annan ska företräda dig, ditt företag eller din organisation behöver den personen en fullmakt. Den personen som har fullmakt kommer att kunna se all information om anläggningen och ändra uppgifterna.
Om du redan har en fullmakt för att använda vår tidigare e-tjänst för att hantera anläggning eller produktionsplats, så gäller den fullmakten även för nuvarande e-tjänst.
Det finns två sätt att dela ut en fullmakt på.
Det enklaste sättet att dela ut en fullmakt är via Mina sidor. Du som ska ge en fullmakt behöver då ha e-legitimation och vara registrerad kund hos oss med ditt personnummer sedan tidigare. Det fungerar alltså inte att ge en fullmakt via Mina sidor om du har ett bolag eller ska företräda en organisation.
Om du som ska ge en fullmakt är en juridisk person eller inte har e-legitimation behöver du använda en blankett. Juridisk person är när du har ett aktiebolag, handelsbolag eller liknande.
Du behöver skicka in blanketten i original. Om det finns flera firmatecknare måste alla skriva under blanketten.
Om du har fullmakt loggar du in med din e-legitimation och väljer vem du ska representera, ditt bolag eller någon annan. Kontrollera att du är inloggad som den du ska representera.
Om du sedan tidigare har en fullmakt för att logga in i anläggningsregistret och lägga till eller ta bort hästar på en anläggning, så gäller inte den längre.
Vi har byggt om registret och tagit fram en ny e-tjänst för att hantera häst på anläggning. För att kunna lägga till eller ta bort hästar åt någon annan behöver du därför ansöka om en ny fullmakt.
För att logga in i tjänsten behöver du en e‑legitimation, till exempel mobilt BankID eller Freja eID. E‑legitimationen är personlig och knuten till ditt personnummer. Kontakta din bank eller Freja för att skaffa e‑legitimation.
Om du inte kan använda e-tjänsten, kan du kontakta kundtjänst om du behöver hjälp.
Jordbruksverket behandlar de personuppgifter som du lämnar till anläggningsregistret för ändamålen stödhantering, kontroll, statistik, information och för uppföljning, utvärdering, analys, smittspårning, djurskydd och djurhälsa. Den rättsliga grunden för att behandla dina personuppgifter är myndighetsutövning. Uppgifterna behandlas elektroniskt. De personuppgifter vi behandlar om dig delas med andra myndigheter och till EU:s institutioner för motsvarande ändamål i enlighet med vad som följer av EU-lagstiftning, lag eller förordning.
Jordbruksverket kommer att lagra uppgifterna i enlighet med vad som gäller för myndigheters arkivhantering. Kontakta kundtjänst om du vill ha tillgång till de personuppgifter som vi behandlar om dig.