Det här är ett EU-stöd som erkända producentorganisationer för frukt- och grönsaksodlare kan söka. Stödet kan användas för investeringar och andra insatser på organisationens och enskilda medlemmars anläggningar.
Producentorganisationer som är erkända av Jordbruksverket kan få stöd. Producentorganisationen är en ekonomisk förening som har bildats av jordbrukare för att de gemensamt ska sälja sina produkter och samarbeta.
Även medlemsodlarna kan få stöd genom producentorganisationen för bland annat rådgivning, utbildning och investeringar.
Det är din producentorganisation som söker stöd för de investeringar och insatser som medlemmarna vill göra. Du kan inte som enskild medlem själv söka stödet direkt hos Jordbruksverket.
Producentorganisationen är stödmottagare men kan placera investeringar på medlemmarnas anläggningar eller genomföra insatser i medlemmarnas verksamhet.
Stöd kan endast ges till investeringar och insatser som genomförs i organisationens ettåriga åtgärdsplan som ingår i ett flerårigt verksamhetsprogram. Verksamhetsprogram och åtgärdsplaner administreras av producentorganisationen.
Vi kan bevilja stöd för olika typer av insatser som genomförs i ett godkänt verksamhetsprogram. Vad ni kan få stöd för är bestämt i kapitel 6 i Jordbruksverkets föreskrift 2023:14. Ni kan exempelvis få stöd för det här:
Exempel på investeringar som ni kan få stöd för:
Exempel på miljö- och klimatinvesteringar som ni kan få stöd för:
Organisationen ska
KN‑nummer | Beskrivning |
|---|---|
0702 00 00 | Tomater – färska och kylda |
703 | Kepalök – gul och röd lök med flera, vitlök, purjolök, lök av andra allium-arter – färska eller kylda |
704 | Kål, blomkål, kålrabbi, grönkål och liknande ätbar kål av släktet Brassica - färska eller kylda |
705 | Trädgårdssallad alla sorter (Lactuca sativa) och cikoriasallad – färsk eller kyld |
706 | Morötter, rovor, rödbetor, havrerot (salsifi), rotselleri, pepparrot, rädisor och liknande rotfrukter – färska eller kylda |
707 | Gurkor – alla typer, färska eller kylda |
708 | Baljfrukter och baljväxtfrön (ärtor, bönor, bondbönor/åkerbönor, Hjälmbönor med flera) – färska eller kylda |
Ex 0709 | Andra grönsaker (sparris, auberginer, bladselleri, svampar och tryffel, spenat, kronärtskockor, pumpor, squash och kurbitsar, övrig sallat, mangold och kardon, kapris, fänkål, sockermajs, okra, persilja, dragon, mejram, rabarber, krasse, frukter av släktet Capsicum (sötpaprika, chilifrukter), med flera – färska och kylda med undantag av grönsaker enligt undernumren 07096091 (capsicum för framställning av capsicin), 07096095 (för framställning av eteriska oljor), ex 07096099 av släktet Pimenta, 07099210 Oliver och 07099290. |
0714 20 | Batater (sötpotatis) – färska hela avsedda som livsmedel |
Ex 0714 90 90 | Jordärtskockor |
Ex 0802 | Andra nötter (mandel, hasselnötter, valnötter, kastanjer, pistaschmandel, macadamianötter– färska eller kylda eller torkade, även skalade, med undantag för arekanötter eller betelnötter och kolanötter enligt undernumren 0802 70 00 och 0802 80 00 |
0803 10 10 | Mjölbananer – färska |
0803 10 90 | Mjölbananer - torkade |
0804 20 10 | Fikon – färska |
0804 30 00 | Ananas |
0804 40 00 | Avokado |
0804 50 00 | Guava, mango och mangostan |
805 | Citrusfrukter (apelsin, pomeranser, mandariner, grapefrukter och pomelos, citroner och limefrukter) |
0806 10 10 | Bordsdruvor (vindruvor) – färska |
807 | Meloner (inbegripet vattenmeloner) och papayafrukter – färska |
808 | Äpplen, päron och kvittenfrukter – färska |
809 | Aprikoser, körsbär, persikor (inbegripet nektariner), plommon och slånbär - färska |
810 | Annan frukt och andra bär (jordgubbar, smultron, hallon, björnbär, mullbär, loganbär, vinbär, krusbär, tranbär, blåbär och andra bär av släktet Vaccinium, kiwifrukter, durian, persimoner, tamarinder, cashewäpplen, litchiplommon, passionsfrukter, carambola med flera) - färska |
0813 50 31 och 39 | Blandningar av nötter enligt nr 0801 (paranötter och cashewnötter) och 0802 (se ovan) |
0910 20 | Saffran |
Ex 0910 99 | Timjan – färsk eller kyld |
Ex 1211 90 86 | Basilikört, curryblad, citronmeliss, mynta, oregano/vild mejram, rosmarin, salvia – färsk eller kyld |
1212 92 00 | Johannesbröd |
EU har fastställt vilka mål som en producentorganisation ska arbeta mot under programperioden. Sverige har valt ut följande mål.
Målen i verksamhetsprogrammet ska uppnås genom de insatser och investeringar som ni genomför i producentorganisationens åtgärdsplan.
Krav finns på att minst 15 procent av utgifterna i verksamhetsprogrammet ska avse insatser inom målen "Främja skydd av miljön" eller "Begränsa klimatförändringar”
Krav finns även på att minst 2 procent av utgifterna i verksamhetsprogrammet ska avse insatser inom målet "Forskning och utveckling".
Om ni inte har uppfyllt procentkraven under ert verksamhetsprogram kommer stödet att sänkas och anpassas så att ni når upp till kraven.
Vissa investeringar inom miljö och klimat kräver att organisationen har en plan för hur man till exempel ska minska förluster och svinn eller minska energiförluster i verksamheten under perioden.
Inför varje år ska ni lämna in en åtgärdsplan som beskriver vad ni vill göra och hur stor budget ni behöver för driftsfonden.
Av åtgärdsplanen ska framgå alla insatser och investeringar som organisationen och medlemmarna vill genomföra, var de ska genomföras eller placeras och vilken budget som behövs för att kunna genomföra insatsen.
Åtgärdsplanen fördelar insatserna utifrån mål och åtgärdstyp som underlättar uppföljning av mål och indikatorer.
Jordbruksverket ska godkänna åtgärdsplanen innan den får genomföras.
Stödet beräknas på organisationens försäljning av medlemsodlade produkter som den är erkänd för. Stöd kan beviljas med 4,1- 4,6 procent av försäljningen under referensperioden.
Referensperioden är det räkenskapsår som organisationens stämma senast har fastställt resultat- och balansräkning för när ni ska lämna in ansökan om åtgärdsplan. Normalt är referensåret två år före verksamhetsåret.
Som medlemmar räknas de företag som var medlemmar i producentorganisationen den 1 januari under verksamhetsåret.
Ni ska kunna särredovisa försäljning av medlemsodlade produkter som organisationen är erkänd för från annan försäljning. På samma sätt ska ni kunna särredovisa inköp från medlemsodlare.
Ni kan få ytterligare 0,5 procent i stöd baserat på försäljningen för att genomföra investeringar och insatser inom målen:
Om det för en produkt har skett en minskning med minst 35 procent av värdet av den saluförda produktionen under ett visst år jämfört med de 3 föregående åren, eller om minskningen orsakas av naturkatastrofer, växt- eller djursjukdomar eller skadedjursangrepp, ska värdet i stället anses motsvara minst 65 procent respektive 85 procent av det genomsnittliga värdet för produkten under de 3 föregående åren.
Försäljningsvärdet får enbart justeras om producentorganisationen kan bevisa att orsakerna till värdeminskningen faller utanför organisationens ansvar och kontroll.
Huvudregeln är att stöd kan beviljas med 50 procent av redovisad kostnad för en insats eller investering.
Organisationen ska ha en driftsfond eller budget med medel för genomförande av åtgärdsplanen. Driftsfonden ska finansieras av organisationen och dess medlemmar tillsammans med unionens stöd.
Organisationen har en försäljning av medlemsodlares produkter på 100 miljoner kronor. Ni har då möjlighet att få 4,1 miljoner kronor i stöd. Om ni kan få 50 procent av kostnaden i stöd innebär det att driftsfonden kan innehålla stödberättigande kostnader på 8,2 miljoner kronor.
Ni kan begära att få 60 procent i stöd om:
Ni kan begära att få 80 procent i stöd för kostnader kopplade till insatser inom forskning och utveckling eller insatser inom miljö och klimat om de utgör en minsta procentuell del av utbetalat stödbelopp i verksamhetsprogrammet.
Observera att om ni har 60 procent eller 80 procent i stöd innebär det inte att ni totalt sett får mer pengar i stöd. Ni kan som mest få stöd för 4,1-4,6 procent av producentorganisationens försäljning av medlemsodlade erkända grödor.
Du söker stödet i vår e-tjänst. I e-tjänsten kan du välja mellan olika ansökanstyper och blanketter. Följande ansökanstyper finns:
Första gången ni söker stödet ska ni lämna in både en ansökan om verksamhetsprogram och en ansökan om åtgärdsplan.
Du ska bifoga följande dokument till ansökan:
Jordbruksverket skickar ut mallar som du ska använda för åtgärdsplan och insatsbeskrivningar. Vill du säkerställa att du har de senaste mallarna kan du alltid kontakta oss via mejl.
Alla utgifter kopplade till åtgärdsplanen under verksamhetsåret ska särredovisas på särskilda konton eller på ett särskilt kostnadsställe som enbart hör till utgifter för att genomföra verksamhetsprogrammet.
Du kan söka förskott för en fyramånadersperiod vid tre tillfällen under verksamhetsåret, senast den 31 januari, den 31 maj och den 30 september.
Du kan söka förskott för upp till 80 procent av planerade utgifter under en fyramånadersperiod som omfattas av en godkänd åtgärdsplan. Ansökan om förskott ska uppgå till minst 100 000 kronor.
För att få förskott ska ni ställa en säkerhet, exempelvis en bankgaranti, på samma belopp som begärt förskott.
Säkerheten frisläpps när ni har visat att ni har genomfört och betalat investeringar eller insatser med belopp som motsvarar beviljat förskott.
Du ansöker om utbetalning i vår e-tjänst.
Ansökan om utbetalning ska lämnas in till Jordbruksverket efter genomfört verksamhetsår och senast den 15 februari efter verksamhetsåret.
Enbart erkända producentorganisationer kan ansöka om utbetalning.
Det är din organisation som söker utbetalning för de investeringar och insatser som organisationen och medlemmarna har genomfört. Du kan inte som enskild medlem själv ansöka om utbetalning direkt hos Jordbruksverket.
Ni kan ansöka om utbetalning för investeringar och insatser som har godkänts i producentorganisationens åtgärdsplan för verksamhetsåret.
För att stöd ska betalas ut måste ni uppfylla följande krav:
Vi kan betala ut stöd för investeringar, köp av tjänster, övriga utgifter och personalkostnader som har godkänts i åtgärdsplanen.
Utbetalning av stöd till investeringar i utrustning kan fördelas i delutbetalningar i 5 år och till investeringar i byggnader i 10 år.
Utbetalning av stöd kan även ges till investeringar i utrustning som finansieras med leasingkontrakt. Stöd till leasingköp kan betalas ut i 5 år. För att vi ska godkänna leasing ska det i kontraktet framgå att ni avser att köpa ut investeringen efter leasingperioden.
De utgifter som ni vill ha stöd för ska finnas med i organisationens godkända åtgärdsplan.
Alla utgifter som organisationen vill ha stöd för ska vara separat redovisade från övrig verksamhet. Därför behöver ni redovisa dessa utgifter på särskilda konton eller ha specifika kostnadsställen för de kostnader som organisationen har för genomförande av åtgärdsplanen.
För säker hantering av underlag till ansökan ber vi er dig att skicka in dokumenten med filskick.
Mejla oss och begär att vi skickar ut en begäran om dokument via filskick till er. Ni kan då enkelt dra in dokumenten i filskicket och skicka tillbaka det till oss.
För att vara säkra på att rätt stöd betalas ut till rätt organisation gör vi kontroller hos er , både av investeringar och andra typer av insatser.
Om vi misstänker brott, alltså att någon medvetet har fuskat för att få del av stöd, ska vi anmäla ärendet till Ekobrottsmyndigheten.
För att kunna ansöka om att bli en erkänd producentorganisation ska din organisation
Ni ansöker om erkännande hos Jordbruksverket på en särskild blankett. Om ni har frågor, kontakta oss.
De uppgifter och dokument som ni ska skicka med i ansökan framgår av bilaga 1 i Jordbruksverkets föreskrift SJVFS 2023:14 (uppdaterad genom SJVFS 2014:14).
Ansökan ska innehålla
Din organisation behöver även ta fram ett verksamhetsprogram för vad ni vill göra för insatser och investeringar de kommande åren. Detta verksamhetsprogram ska stämma överens med den nationella strategin.
För att kunna ansöka om att bli en erkänd sammanslutning ska din organisation vara en registrerad ekonomisk förening som har minst två erkända producentorganisationer som medlemmar. Varje medlem ska ha en röst i föreningen. Sammanslutningen kan bara erkännas för produkter som minst två av medlemmarna är erkända för.
Ni ansöker om erkännande hos Jordbruksverket på en särskild blankett. De uppgifter och dokument som ni ska skicka med i ansökan framgår av bilaga 1 i Jordbruksverkets föreskrift SJVFS 2023:14 (uppdaterad genom SJVFS 2014:14).
Sammanslutningen behöver även ta fram ett verksamhetsprogram för vad ni vill göra för satsningar de kommande åren. Detta verksamhetsprogram ska stämma överens med den nationella strategin. Sammanslutningens verksamhetsprogram behöver även överensstämma med verksamhetsprogrammen för de producentorganisationer som är medlemmar i sammanslutningen.
En del fruktodlare gör egen must eller marmelad av den frukt som de odlar och vill då kunna sälja den must eller marmelad som de producerat själva.
En medlem i producentorganisationen får själv sälja upp till 25 procent av sin produktion – räknat på bokfört värde – direkt till konsument vid gårdsförsäljning eller på marknader.
Ni kan inte få stöd för att ta fram en logotyp som innehåller ordet Sverige eller svensk om det inte ingår i ert företagsnamn.
Ni kan inte heller få stöd för reklam eller information som hänvisar till Sverige eller svenskhet om det är en del av huvudbudskapet. Hänvisningen till landet får inte vara det dominerande budskapet, utan reklamen måste handla om något annat.
Ja, oftast. Utrustningen får dock inte till någon del ha finansierats med stöd de senaste sju åren, varken från EU eller från Sverige.
Ja, färska ärtor och bönor är godkända produkter som ger rätt till stöd. Torkade ärtor ger också rätt till stöd om de är en del av ett första bearbetningsskede i vilket produkten normalt saluförs i bulk.
Om producentorganisationen får stöd för en kampanj för generiska produkter (som till exempel gurka i största allmänhet) så måste EU-flaggan synas, och materialet ska innehålla texten ”Finansierat av Europeiska unionen”.
Producentorganisation ska däremot inte ta med EU:s emblem när de gör reklam för den egna organisationen eller för sina egna varumärken.
Ja, kostnaden för en investering kan periodiseras över flera år. Om du gör en stor investering år 1 så kan du fördela kostnaderna i verksamhetsprogrammet i 5 år för utrustning och 10 år för byggnader..
Ja, men enbart om den nya utrustningen är väsentligt bättre än den utrustning som den ersätter. Restvärdet på den ersatta investeringen ska dras av från kostnaden. Ersättningsinvesteringar godkänns enbart för sådana investeringar som är godkända enligt kapitel 6 i Jordbruksverkets föreskrift SJVFS 2023:14 (uppdaterad genom 2014:14).
Nej, från och med 2019 anses kostnader för humlor i växthus vara en normal produktionskostnad.
Din organisation kan få stöd för den faktiska kostnad ni har haft. Det innebär att den växelkurs som användes vid betalningen gäller när stödet räknas ut.
Söker efter grundforeskrifter:
2023:14