Du som kattägare ska registrera din katt hos Jordbruksverket enligt en ny lag. För att kunna göra det behöver katten först vara id-märkt. Den nya lagen underlättar bland annat för kattägare att få tillbaka en försvunnen katt. Om du har en anläggning där du håller katter, till exempel ett katthem eller är uppfödare, så ska du också registrera anläggningen i ett separat register.
Från och med 2023 ska din katt vara id-märkt och registrerad hos Jordbruksverket. Det gäller såväl innekatter som utekatter. Kravet på registrering gäller även om din katt redan är registrerad i ett frivilligt register.
När alla katter är märkta och registrerade blir det enklare att återförena en bortsprungen katt med sin ägare. Då kan man också se vilka katter som saknar ett hem så att de kan få hjälp till eventuell vård och att hitta ett hem. Länsstyrelsen är tillsynsmyndighet och de kan besluta om åtgärder om en katt inte är märkt eller registrerad.
Du registrerar din katt i vår e-tjänst. Det kostar 40 kronor per katt och du betalar med Swish eller kort. Det kan dröja upp till 1 timma innan du ser din katt i registret även om registreringen gått igenom.
Om du inte vill eller kan använda e-tjänsten kan du använda en blankett. Det kommer då att kosta 100 kronor per katt och du betalar med faktura. Din katt kommer då att synas i registret först när vi hunnit handlägga den manuella registreringen. När du har skickat in din registrering via blankett så får du en bekräftelse per brev när registreringen är klar. Fakturan kommer att skickas ut i slutet av året.
Vi kan inte ta emot din registrering via telefon.
Kattungar ska vara märkta och registrerade innan de blivit 4 månader gamla.
Du är inte skyldig att märka och registrera din katt om den är född före den 1 januari 2008. Det är dock tillåtet att registrera den i vårt kattregister om du vill göra det.
Om katten avlidit eller flyttat till ett annat land ska du avregistrera katten. Det gör du i vår e-tjänst eller via blankett.
I kattregistret kan du byta ägare eller ändra uppgifter om katten. Det är den nya ägaren som ska registrera sig som ny ägare till en katt i registret. Den tidigare ägaren kan inte göra ändringen. För att registrera sig som ny ägare till en katt som finns i registret behöver du kattens id-märkning och den tidigare ägarens personnummer eller organisationsnummer.
Att byta ägare kommer att kosta 40 kronor om du använder e-tjänsten. Om du använder blankett kommer det att kosta 100 kronor.
Om du flyttar uppdateras adressen automatiskt mot Skatteverket och folkbokföringsuppgifterna. Om du däremot byter telefonnummer eller e-postadress behöver du uppdatera de uppgifterna själv. Det kan du antingen göra genom att logga in på Mina sidor på Jordbruksverket.se eller genom att kontakta vår kundtjänst.
För att kunna söka efter en katt behöver du kattens chipnummer eller tatuering. Om ägaren till katten valt att vara sökbar för privatpersoner vid registreringen kommer du att kunna se kattens och ägarens uppgifter. Om ägaren har valt att inte visa uppgifterna är det endast Jordbruksverket och länsstyrelsen som kan se de registrerade uppgifterna.
Katthem och andra ideella föreningar som tar hand om bortsprungna katter ska i stor utsträckning id-märka och registrera katterna, men det viktigaste är att ni ser till att den nya ägaren registrerar katten.
Innan en ideell förening eller organisation kan använda e-tjänsten för att registrera sig som ägare till en katt behöver de skriva ut en fullmakt. Det är organisationens firmatecknare som delar ut fullmakter till dem som får företräda organisationen. Fullmakten ska sedan skickas in till Jordbruksverket. När fullmakten är registrerad hos Jordbruksverket kan den person som har fått fullmakt välja att företräda organisationen i e-tjänsten.
Enligt lagen är det ägaren som ska registrera katten men när det gäller katter är det inte alltid självklart att det finns någon som ser sig som ägare. Om någon tar på sig det ansvar som beskrivs i djurskyddslagen, det vill säga ser till och sköter katten, ger den mat och vatten och tar den till veterinär, kan den ses som den som även ska registrera katten. Därför är det alltså aktuellt även för katthem och andra ideella föreningar att registrera katter.
Om ni som ideell förening eller organisation känner till vem som är ägare till en bortsprungen katt eller vet vem som ska bli den nya ägaren behöver ni inte registrera er som ägare i registret. I dessa sammanhang är det däremot viktigt att informera ägaren om att katten ska vara id-märkt och registrerad i Jordbruksverkets kattregister.
Som kattägare ska du låta märka katten med antingen chip eller tatuering så att den kan identifieras och registreras. Du kan även behöva uppdatera en befintlig id-märkning om en tatuering suddats ut eller om chippet blivit oläsligt. Då kan katten bli identifierad korrekt om den blir upphittad.
Om du är osäker på om din katt är märkt eller om du inte har kvar chipnumret kan du exempelvis låta en veterinär läsa av chippet med en chipavläsare. Du kan också hitta ett befintligt id‑nummer i exempelvis din kattförsäkring eller i något av de frivilliga kattregistren om katten är registrerad där.
För att märka katten ska du vända dig till en veterinär eller id-märkare.
En veterinär får märka katten med chip eller med en örontatuering. En id-märkare, med godkänd utbildning, får märka katten med chip.
Om katten ska resa till ett annat EU-land eller resa in till Sverige måste den vara märkt med ett chip som uppfyller vissa krav. För att vara säker på att chippet uppfyller alla märkningskrav ska du redan från början försäkra dig om att katten märks med ett chip som har godkänts av Jordbruksverket. Då säkerställer du även att chipets identitetskod är unikt. Läs mer på våra sidor om att föra ut eller ta in katter.
Du som har katter för annat syfte än som sällskapsdjur, eller utanför hushållet, eller i kommersiellt syfte ska registrera anläggningen där du håller djuren. Veterinärmottagningar och veterinärkliniker behöver däremot inte registrera anläggning. Om du i ditt hushåll har sällskapsdjur för privata ändamål och utan kommersiellt syfte behöver du inte heller registrera anläggning. Syftet med registreringen är att vi ska kunna spåra djuren om det blir ett sjukdomsutbrott. Du ska också registrera varje katt i vårt kattregister.
Om sällskapsdjuren flyttas mellan länder för att byta ägare, eller reser mer än 5 dagar före eller efter ägaren, ska ursprungs- och destinationsplatsen registreras som anläggning i respektive land. Om köparen hämtar djuret hos dig i Sverige behöver du däremot inte registrera platsen som en anläggning.
Om syftet med att hålla djuren är att tjäna pengar på dem räknas det som kommersiellt syfte.
Det räknas också som kommersiellt syfte om du:
Det finns affischer som du kan sätta upp eller flygblad att dela ut för att informera kattägare om kattregistret. Du kan antingen skriva ut eller beställa materialet. Flygbladen finns också att skriva ut på engelska. Materialet är fritt att använda.
Ja, det ska du göra. SVERAK (Sveriges Kattklubbars Riksförbund) och SKK (Svenska Kennelklubben) är organisationer som för frivilliga register för katter. Jordbruksverkets nya kattregister är inte samma sak som dessa register. Även om du redan har registrerat din katt i ett frivilligt register behöver du registrera den specifikt hos oss från januari 2023. Registrerade katter från andra register förs inte över till vårt kattregister.
Om du inte vet när din katt är född så får du göra en egen ungefärlig uppskattning. Ta gärna hjälp av exempelvis en veterinär att åldersbedöma katten.
Även om din katt bedöms vara född före den 1 januari 2008 kan du registrera den om du vill. Katter som är födda före 1 januari 2008 är undantagna från lagen eftersom lagstiftaren har velat bespara så pass gamla katter det ingrepp som det innebär att bli id‑märkt.
Ett syfte med lagen är att det ska bli lättare att återförena en upphittad katt med sin ägare. Om din katt är omärkt och oregistrerad är det svårare att återförena den med dig om den springer bort.
Länsstyrelsen är tillsynsmyndighet och har ansvar för att lagen om märkning och registrering efterlevs. Det är också länsstyrelsen som fattar beslut om eventuella åtgärder. Det handlar i första hand om att informera kattägaren om att hen ska id-märka och registrera sin katt i Jordbruksverkets register. Om katten förblir omärkt och/eller oregistrerad kan länsstyrelsen förelägga om vite i syfte att få kattägaren att efterleva lagen.
Du kan betala avgiften på 100 kronor kontant. Kontakta i så fall kundtjänst.
Söker efter 2022:34
Söker efter 2021:13