Publiceringsdatum22 maj 2025

Vattenbruk i EU – Vi älskar vårt jobb!

Under sommaren 2025 bedriver EU en informations­kampanj om vattenbruk som visar hur fisk-, skaldjurs- och algodling kan bidra till en hållbar livsmedels­produktion, stärka lokala ekonomier och minskat importberoendet.

Halvkroppsbild på en man i flytväst.

Göran Nylund, Nordic Sea Farm.

Genom att lyfta fram engagerade producenter från hela Europa vill kampanjen öka kunskapen om vattenbrukets möjligheter – både för miljön och för framtidens matförsörjning.

Svenska vattenbruksproducenter representeras i kampanjen av marinbiologen Göran Nylund som är medgrundare och forskare vid Nordic Sea Farm, som ligger i Grebbestad nära Göteborg.

Goda förutsättningar

Sverige har goda förutsättningar för att utveckla ett hållbart vattenbruk – med rent vatten, teknisk kompetens och ett växande intresse för blå livsmedel. För att ta vara på den potentialen erbjuder RISE och Livsmedels­acceleratorns vattenbrukslotsar kostnadsfri och konkurrens­neutral vägledning till företagare som vill starta eller utveckla sin verksamhet.

Senast uppdaterad: