Nyheter i jordbrukar­stöden 2026

Här sammanfattar vi viktiga ändringar i jordbrukar­stöden inför SAM‑ansökan 2026.

I slutet av januari kommer du att kunna läsa den fullständiga informationen om alla jordbrukar­stöden här på Jordbruksverkets webbplats. I början av februari får du som sökte jordbrukarstöd 2025 ditt SAM‑utskick hem i brevlådan.

SAM-ansökan 2026 öppnar torsdagen den 5 februari klockan 9. Sista ansökningsdag blir torsdagen den 9 april.

Ändringar i grund­villkor

Grundvillkor om växtföljd ändras

Från och med 2026 kan lantbrukare uppfylla grundvillkoret om växtföljd (GAEC 7) även genom gröddiversifiering.

Ändringen innebär att du som har över 30 hektar kan uppfylla villkoret om du odlar minst tre grödor. Den gröda med störst areal får uppta som mest 75 procent av arealen, och de två största får tillsammans uppta som mest 95 procent av arealen.

Om du odlar mellan 10 och 30 hektar så måste du odla minst två grödor, och den största grödan får uppta som mest 75 procent av arealen.

Dessa regler kommer att gälla i hela landet från och med 2026.

Grundvillkors­element börjar gälla i hela landet

Villkoret innebär att du som har jord­bruks­mark i ett område med grund­villkors­element inte får skada, förstöra eller ta bort sådana sten­murar, diken, solitär­träd eller små­vatten som är grund­villkors­element. Genom att följa villkoret bidrar du till att bevara livs­miljöer för vilda djur och växter.

Tidigare har villkoret bara gällt i vissa dela av landet, men från 2026 gäller det i hela landet.

Du som har grundvillkorselement på jordbruksmark kommer att kunna se elementen inritade i kartan i SAM Internet 2026.

Om hela ditt jordbruksföretag är ekologiskt certifierat uppfyller du flera grundvillkor

Om hela ditt jordbruksföretag är ekologiskt certifierat anses du automatiskt uppfylla följande grundvillkor:

  • GAEC 1 – Bevarande av permanenta gräsmarker
  • GAEC 3 – Förbud mot bränning av stubb på åkermark
  • GAEC 4 – Buffertremsor längs vattendrag
  • GAEC 5 – Marktäckning på sluttande åkermark
  • GAEC 6 – Marktäckning efter skörd
  • GAEC 7 – Växtföljd och gröddiversifiering

Detsamma gäller hela gårdar under omställning och hela gårdar som till del är certifierade och till del under omställning.

Det finns sedan tidigare ett liknande undantag för GAEC 6 om marktäckning under känsliga perioder och GAEC 7 om växtföljd.

  • För GAEC 6 innebär det att ekologiskt certifierad åkermark inom vissa geografiska områden är undantagna villkoren för GAEC 6. Denna ändring kompletterar detta undantag.
  • För GAEC 7 ersätter ändringen tidigare undantag. Det undantaget innebar att hela företaget undantogs från villkoren i GAEC 7, även om endast en del var ekologiskt certifierad.

Ny ersättning för vallodling

Utanför de områden där det går att söka kompensationsstöd, kan du från och med 2026 söka en ny ersättning för vallodling. Syftet med ersättningen är att lagra in kol i åkermark och att därmed bidra till minskad klimatpåverkan samt att minska växtnäringsläckage och restmängder av växtskyddsmedel från åkermark för att förbättra vattenkvaliteten i grund-, yt- och kustvatten. Ett annat syfte är att förbättra markhälsan via odling av vall på åkermark.

Det har tidigare funnits en femårig ersättning för vallodling. Den här ersättningen är ettårig.

Begränsningar i ersättning för blommande åker och fältkant

Från och med 2026 kommer du bara att kunna söka ersättningen för blommande åker och fältkant på en viss andel av din åker­mark.

Du kommer att kunna söka ersättningen för upp till 10 hektar, och där­utöver för 20 procent av den areal åker­mark som överstiger 10 hektar.

Exempel:

  • Du som har 10 hektar åker­mark kan söka på hela din areal.
  • Du som har 50 hektar åker­mark kan söka på 18 hektar (10 hektar + 20 procent av 40 hektar).
  • Du som har 100 hektar åker­mark kan söka på 28 hektar (10 hektar + 20 procent av 90 hektar).

Utökad djur­välfärds­ersättning för mjölkkor

Den befintliga djurvälfärdsersättningen för mjölkkor kommer att inkludera en ersättning för att hålla mjölkkor på bete.

För att kunna få ersättningen behöver du alltså följa de villkor som gäller för både klövhälsa och betesgång.

Höjning av kompensations­stödet inom vissa områden

Från och med 2026 höjs kompensationsstödet för lantbrukare som har produktion på öar utan fast broförbindelse inom stödområde 1–11.

Stödet höjs också för jordbruk typ 3 inom stödområde 6–12.

Vilket stödområde du tillhör kan du se på vår webbsida om kompensationsstödet. Sidan kommer att uppdateras med de nya stödbeloppen i början av 2026.

Femåriga åtaganden blir treåriga

Från och med 2026 kortas fleråriga åtaganden från fem till tre år. Det gäller alla fleråriga miljöersättningar.

Detta gäller bara nya åtaganden från 2026. Pågående åtaganden påverkas inte.

Prenumerera på nyhetsbrevet om stöd till landsbygden

Håll dig uppdaterad om senaste nytt om ersättningarna och stöden genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev om stöd till landsbygden.

Prenumerera på nyhetsbrevet

Senast granskad: 2025-09-09