Uppföljning och utvärdering av livsmedels­strategin

– Årsrapport 2025

Ett av Jordbruksverkets uppdrag i regeringens handlings­planer är att följa och utvärdera livsmedels­kedjans utveckling över tid samt följa och utvärdera genomförandet av livsmedels­strategin. Vi ska inom ramen för uppdraget lämna en rapport varje år och en fördjupad analys vart fjärde år.

Syftet med rapporterna är bland annat att ge regeringen, Tillväxtverket och andra berörda aktörer relevanta besluts­underlag för arbetet med livsmedels­strategins genomförande.

Rapporterna visar hur livsmedelskedjan har utvecklats sedan 2016, det vill säga året innan livsmedels­strategin beslutades, fram till och med året det finns senast tillgängliga data. Vi utgår från livsmedels­strategins övergripande mål om en konkurrens­kraftig livsmedels­kedja där den totala livsmedels­produktionen ökar samtidigt som relevanta miljömål nås och sårbarheten minskar. Vi utgår också från målen för de tre strategiska områdena; regler och villkor, konsument och marknad samt kunskap och innovation.

I de årliga rapporterna diskuteras livsmedels­kedjans utveckling gällande konkurrens­kraft och produktivitet, miljö- och resurseffektivitet, samt den sociala dimensionen av hållbarhet. För att få en god förståelse för om utvecklingen går i önskvärd riktning eller inte, gör vi trend­analyser för utvalda indikatorer. Vi diskuterar även utvecklingen för faktorer som kan påverka livsmedels­kedjans sårbarhet och möjligheten att producera mat.

Årsrapport 2025

Årets rapport visar utvecklingen i livsmedels­kedjan mellan åren 2016 och 2023. Rapportens slutsatser kan sammanfattas i fem punkter.

  • Den svenska försörjningsgraden för morötter, äpplen, tomater, nötkött, griskött, matfågel och smör följer uppåtgående trender 2016–2023. För äpplen och matfågel har även produktionsvolymen ökat.
  • Yttre omständigheter har haft stor påverkan på företagen i livsmedelskedjans lönsamhet, konkurrenskraft och produktion 2016–2023. Över perioden följer bland annat nettomarginalen och rörelsemarginalen nedåtgående trender i livsmedelskedjan totalt, men utvecklingen skiljer sig åt mellan kedjans olika led.
  • Antalet företag minskar i primärproduktionen, men ökar i livsmedelsindustrin och restaurangledet.
  • Inga miljömål som är tydligt kopplade till livsmedelsstrategin bedöms vara möjliga att nå till år 2030.
  • Bristande tillgång till lämplig arbetskraft och kompetens ses som ett stort hinder för ökad tillväxt i samtliga led i livsmedelskedjan. Vilken sorts kompetens som efterfrågas varierar mellan olika delbranscher.

Om du vill läsa tidigare årsrapporter kan du kontakta oss via mejl.

Du kanske också är intresserad av det här

Senast granskad: 2025-03-25